خانه / کنکور و اطلاعیه ها / جزئیات افزایش انواع وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

جزئیات افزایش انواع وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

یزدان مهر با اشاره به ۲۱ نوع وام که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد به چگونگی افزایش این وام‌ها در سال تحصیلی جدید اشاره کرد.

ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  از افزایش وام‌های دانشجویی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال وام‌های شهریه، ازدواج، ودیعه مسکن، ویژه دکتری، ضروری دکتری، عتبات دانشجویی و تغذیه افزایش یافته و صندوق رفاه دانشجویان در مجموع ۲۱ نوع وام دارد که به دانشجویان مستعد و کم‌بضاعت پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: در صندوق رفاه دانشجویان سعی کرده‌ایم طی سال‌های گذشته ارتقای خدمت رسانی توام با کرامت انسانی برای دانشجویان داشته باشیم.

پرداخت ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اضافه کرد: سال گذشته حدود ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت کرده‌ایم که با هم‌افزایی و حمایت دولت و افزایش درآمد اختصاصی صندوق رفاه، این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش می‌یابد که البته با هم‌افزایی بانک‌ها تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

یزدان‌مهر اضافه کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از سال ۹۳ وام ویژه دانشجویان دکتری تعریف کرده است که ماهانه به دانشجویان دکتری تسهیلات ارائه می‌شود و دانشجویان ۲ سال بعد از فارغ‌التحصیلی و تنفس در اقساط ۶۰ ماهه این وام‌ها را برمی‌گردانند.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ حدود ۵۸ میلیارد تومان و سال گذشته حدود ۱۶۶ میلیارد تومان وام ویژه دکتری پرداخت شد که امسال این وام به ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است که قطعا با این رقم ما می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان دکتری را پوشش دهیم و این امر با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته محقق می‌شود.

یزدان‌مهر با اشاره به افزایش وام ضروری دکتری بیان کرد: به هر دانشجوی دکتری ۳ میلیون تومان وام ضروری ارائه می‌شود که در گذشته مبلغ این وام یک میلیون تومان بود و اکنون این رقم ۳ برابر شده است.

پرطرفدارترین وام صندوق رفاه دانشجویان

یزدان‌مهر در خصوص وام شهریه گفت: این وام یکی از وام‌های پرطرفدار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است چرا که حدود ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

وی اضافه کرد: امسال با یکی از بانک‌های دولتی هم‌افزایی داشتیم تا وام قرض‌الحسنه بیشتری به دانشجویان ارائه دهیم همچنین سال گذشته وام شهریه‌ای که پرداخت شد ۷۳ میلیارد تومان بود اما امسال اعتبار وام شهریه به بیش از ۱۵۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و می‌توانیم دانشجویان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

افزایش حدود هشت میلیارد تومان وام ازدواج

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه به وام ازدواج دانشجویی اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عملکرد وام ازدواج داشتیم که امسال به ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

یزدان‌مهر در خصوص در اختیار گذاشتن بودجه مناسب برای عتبات دانشجویی، افزود: وام عتبات دانشجویی در گذشته ۳۰۰ هزار تومان بود که سال گذشته به یک  میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای دانشجویان متاهل و یک میلیون تومان برای دانشجویان مجرد افزایش یافت که مجموع مبلغ امسال این وام به ۶ میلیارد تومان افزایش یافت و دانشجویان بیشتری تحت پوشش این وام قرار می‌گیرند.

وی در خصوص وام تغذیه دانشجویان بیان کرد: سال گذشته ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان وام در خصوص تغذیه پرداخت کردیم اما  امسال حدود ۱۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار کرده‌ایم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به  یارانه غذا که کمکی برای ارتقای سلف سرویس‌هاست، اظهار کرد:  یارانه غذایی امسال به  ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون توامن  افزایش یافته است در حالی که  سال گذشته این رقم حدود ۳۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود.

یزدان‌مهر در ادامه وام ودیعه مسکن اشاره کرد و گفت: در بخش وام ودیعه مسکن متاهلی‌ و کمک رهنی‌ که به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کنیم، ‌سال گذشته ۴۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان عملکرد داشته‌ایم و امسال به ۵۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است همچنین در سال‌های گذشته وام مسکن در پایتخت به دانشجویان متاهل ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که سال گذشته این رقم  به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بیان کرد: در کلان شهر‌ها هم ۶ میلیون وام مسکن ارائه می‌شد که این رقم به ۱۲ میلیون تومان افزایش یافت اما در سایر شهرها وام مسکن ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد که اکنون  به ۹ میلیون تومان رسیده است.


لينک منبع

درباره ی linkmaster110

همچنین ببینید

آغاز ثبت نام بدون آزمون کارشناسی و کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت نام پذیرش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *